خانه / ارزهای دیجیتال / بیت کوین چیست ؟

بیت کوین چیست ؟تاریخچه بیت کوین :
 
در ۱۸ نوامبر سال ۲۰۰۸ مقاله ای توسط شخص یا گروهی به نام مستعار ساتوشی ناکاماتو ، الگوریتمی تحت عنوان سیستم ارزی نظیر به نظیر(یا همتا به همتا) بر روی اینترنت قرار داد . که در این روش تمام معاملات بین طرفین بصورت غیر متمرکز و بدون نیاز به اعتماد طرفین معرفی شده  .
این پول بدون نیاز به تضمین هیچ بانک مرکزی در دنیا امکان انجام معاملات و تراکنش بدون واسطه  را برای همه فراهم کرد . پس از گذشت یکسال ساتوشی نرم افزاری را برای استخراج بیت کوین از بلوک های در نظر گرفته شده معرفی کرد و وی جایزه ای  ۵۰ بیت کوینی برای هرکسی که بتواند اولین بلوک (اصطلاحاً بلوک پیدایش گفته می شد) را بشکند یا استخراج کند تعیین کرد.
طبق نظر اقتصاد دانان بزرگ دنیا ؛ بیت کوین در واقع یک پول به معنایی که در علم اقتصاد آمده نیست ، بلکه یک کالایی است که می تواند به جای پول استفاده گردد .
در انجمن بیت کوین تاک ارزش اولین معاملات بیت کوینی را به نمایش گذاشته است که از معروف ترین این معاملات می توان اشاره کرد “شخصی به نام پاپا جان برای پرداخت ۲ عدد پیتزا چیزی معادل ۱۰۰۰۰ عدد بیت کوین پرداخت کرد” !
بر اساس الگوریتم طراحی شده توسط این گروه حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین قابل کشف است که تا به امروز ۱۲ میلیون بیت کوین استخراج شده است. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده است که هر چه به جلو میرویم ، معادلات برای استخراج بیت کوین سخت تر شده و برای پیدا کردن معادلات نیازمند بکار گرفتن توان بیشتری میباشد . طبق گفته ها استخراج بیت کوین ها تا سال ۲۱۴۰ امکان پذیر است .
این را در نظر بگیرید که تنها بیت کوین نیست که طرفدار بسیار دارد ، بلکه ارز های بسیاری همچون اتریوم ، ریپل ، لایت کوین و….. وجود دارند که از اهمیت بسیاری برخورداراند .
ساختار بیت کوین :
بیت کوین بر اساس فناوری بلاک چین طراحی شده و در مقاله ای برای شما بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد .
* از جمله فواید بیت کوین :
-همتا به همتا : در انجام تمامی تراکنش ها هیچ واسطه ای وجود ندارد و معامله فقط از طریق خریدار،پرداخت وتوسط فروشنده دریافت می گردد.
-غیر متمرکز بودن(مستقل  از دولت ها) : تحت نظارت هیچ دولت یا سازمانی نیست و هیچ مجوزی برای برداشت یا پرداخت بیت کوین لازم نیست و این مشترکین هستند که باعث بقای این سیستم هستند.
-امنیت در تراکنش ها : در هنگام انتقال یا دریافت  بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتال به هیچ وجه امکان باز پرداخت آن وجود ندارد و دارا بودن این خصوصیت امنیت بالایی را برای کاربران به جهت جلوگیری از سوء استفاده هکر ها از حساب شما  ایجاد می کند.
-هزینه ی پایین انجام  تراکنش ها : برای پذیرش یا ارسال بیت کوین نسبت به روش های دیگر همچون کارت های اعتباری،هزینه ی بسیار پایین تری پرداخت می شود.
-سرعت پرداخت و انتقال : در انتقال و پرداخت پول و داده های شما نسبت به روش های قدیمی تر که از جمله مرسوم ترین آنها،چک را میتوان نام برد بسیار سرعت بالاتری دارد،که این زمان به زیر یک دقیقه نیز میرسد.
-تاثیر ناپذیری از تورم : بر خلاف پول های کاغذی که چاپ آنها توسط دولت منجربه بوجود آمدن تورم میشود، به دلیل محدود بودن منابع بیت کوین و اینکه دارای شماره ی ثابتی است به هیچ وجه تورم در آن امکان پذیر و مهنایی ندارد.
کنترل بر داراییتان : بر خلاف سایر روش های دیجیتالی (مانند پی پال و…) دارایی شما امکان بلاک و مصادره شدن شدن را ندارد و هیچ گونه دسترسی به حساب شما را هیچ کسی ندارد.   
 
 
 
 
 
 

درباره ی پارسا دهقان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *