خانه / مقالات / استخراج ارز دیجیتال / فناوری بلاک چین چیست ؟

فناوری بلاک چین چیست ؟

فناوری بلاک چین احتمالا بهترین اختراع پس از اینترنت بوده است. این فناوری اجازه می‌دهد که بتوان بدون وجود یک نهاد مرکزی اقدام به تبادل ارزش کرد. تصور کنید که من و شما روی بازی فوتبال با هم یک شرط ۵۰ هزار تومانی می‌بستیم. من می‌گفتم در بازی فردا تیم مورد علاقه من برنده است و شما هم نیز می‌گفتید تیم مورد علاقه تان پیروز است. در حال حاضر ۳ گزینه برای انجام چنین شرطی در اختیار داریم:

۱٫ می‌توانیم به همدیگر اعتماد کنیم. اگر با هم دوست باشیم این راه خوبی برای مدیریت چنین شرایطی است .

۲٫می‌توانیم این شرط‌بندی را تبدیل به یک قرارداد کنیم. با وجود قرارداد طرفین تمایل بیشتری برای پرداخت پیدا می‌کنند. البته اگر یکی از طرفین نخواهد به قرارداد پایبند باشد، طرف برنده باید برای احقاق حق خود به مراجع قانونی مراجعه کند و هزینه‌های حقوقی را نیز پوشش دهد.

۳٫ما می‌توانیم سراغ طرف سومی برویم هر کدام از ما ۵۰۰۰۰ تومان به او بدهیم. در آخر او پول برنده را پرداخت می‌کند. البته این احتمال نیز وجود دارد که او با پول من و شما پا به فرار بگذارد.

بنابراین عملا ۲ گزینه دارید: اعتماد یا قرارداد.

هیچ کدام از اینها بهترین راه ‌حل موجود نیستند. نمی‌توانیم به غریبه‌ها اعتماد کنیم و نمی‌توان کسی را مجبور به اجرای قرارداد کنیم مگر با صرف پول و زمان. فناوری بلاک چین جالب است چرا که گزینه دیگری به ما می‌دهد که ارزان و سریع است.

بلاک چین اجازه می‌دهد تا با نوشتن چند خط کد، یک برنامه روی بلاک چین شروع به کار کند که هر دو طرف ۵۰۰۰۰ تومان را برای آن برنامه ارسال می‌کنند. این برنامه ۱۰۰۰۰۰ تومان را پیش خود نگه می‌دارد و به صورت بازی فردا را از چند منبع مورد بررسی قرار می‌دهد. مهم نیست کدام تیم برنده باشد برنامه به صورت خودکار پول را برای برنده ارسال می‌کند.

هر طرف این معامله می‌توانند منطق برنامه را بررسی کند و وقتی برنامه روی بلاک چین شروع به کار کند کسی نمی‌تواند برنامه را دستکاری یا متوقف کند. این همه تلاش برای یک شرط‌بندی کوچک شاید زیادی باشد اما فرض کنید همین کار را برای خرید خانه یا خودرو انجام دهید.

چرا بلاک چین این قدر اهمیت دارد؟

فناوری بلاک چین تقریبا می‌تواند در هر نوع تراکنش از جمله نقل و انتقال پول، کالا یا املاک کاربرد داشته باشد. کاربردهای بالقوه این فناوری نامحدود است و از جمع آوری مالیات تا توانمندسازی مهاجران برای ارسال دول با خانواده‌های خود در کشورهای محرومی که سیستم بانکی ضعیفی دارند قابل استفاده است.

بلاک چین همچنین می‌تواند به جلوگیری از کلاهبرداری بیانجامد،‌ زیرا هر نوع معامله صورت گرفته در آن ثبت شده و جزییات آن در دفتر کل درج می‌شود و همه می‌توانند به این جزییات دسترسی داشته باشند.

چه کسانی می‌توانند از بلاک چین استفاده کنند؟

هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد توانایی استفاده از آن را دارد .

سیستم بلاک چین تا چه حد به روز است؟

بلاک چین یک سیستم جامع است که خود را ۱۰ دقیقه یک بار چک و آپدیت می کند .

مزایای بلاک چین

۱٫شما کنترل کامل روی دارایی خود دارید. هیچ شخص سومی برای نگهداری دارایی شما وجود ندارد و کسی نمی‌تواند دسترسی شما را محدود سازد .

۲٫هزینه انتقال دارایی از هر نقطه روی زمین خیلی کم است. این امر اجازه پرداخت‌های خرد را می‌دهد .

۳٫دارایی را می‌توانید در چند دقیقه جابه‌جا کنید و تراکنش به جای چند روز یا هفته، بعد از چند ساعت کاملا امن خواهد بود. هر کسی در هر زمانی می‌تواند هر تراکنش ساخته شده روی بلاک چین را تایید کند و این باعث افزایش شفافیت می‌شود .

درباره ی پارسا دهقان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *