ماینینگ چیست؟

ماینینگ و استخراج ارز های دیجیتال

کلمه ی ماینینگ در لغت به معنی استخراج از یک معدن می باشد  .  ماینینگ در حوزه ی تجارت الکترونیک به معنی استخراج ارز های دیجیتال به کار می رود ، که امروزه به دلیل گسترش خرید و فروش این نوع ارز ها در بازار های جهانی  حتی در کشور خودمان نیز رونق بسیاری پیدا کرده است.

برای ماینینگ یا استخراج بیت کوین و اتریوم و سایر ارز ها  در واقع بایستی با استفاده از الگوریتم های خاصی  مسائل ریاضی شبکه ارز های دیجیتال را حل کرده و این شبکه به افرادی که توانسته اند این مسائل را حل کنند پاداش یا در واقع بیت کوین اختصاص می دهد.

ماینر به چه کسی گفته می شود :

به افرادی که به استخراج ارز های دیجیتال می پردازند ماینر ( یا معدن چی ) گویند.

ـ انواع ماینینگ :

ماینینگ بطور کلی به ۳ صورت انجام می گردد

۱) ماینینگ سخت افزاری  ASIC mining:

در این روش ماینینگ از طریق گواه اثبات کار (POW) استفاده می کند ، مانند بیت کوین و اتریوم و …

در این روش شما نیازمند سخت افزار ها ، مثل کارت های گرافیکی و CPU  بسیار قوی با توان پردازش بسیار بالا هستید .

امروزه به دلیل مصرف بسیار بالای انرژی ماینینگ از طریق کارت های گرافیکی و CPU  ها منسوخ شده و ASIC ها جایگزین آنها شدند .

۲)ماینینگ نرم افزاری:

در این روش ماینر نیازمند سخت افزار های بسیار قوی نمی باشد ، بلکه دارایی فرد در ماین موثر است . شبکه هایی که به اینصورت ماین می کنند بر خلاف ساختار مبنی بر گواه اثبات

کار (POW) ، از روش گواه اثبات سهام (POS) و DPOS و … استفاده و بهره می برد.

ماینر در این روش کوین و توکن خود را در شبکه گذاشته و شروع به ماین می کند.

۳)ماینینگ پلتفرم :

در این روش ماینر نیاز به سخت افزار بسیار قوی ونیاز به سپردن کوین و توکن در شبکه ندارد و فقط بایستی امکاناتی در اختیار شبکه قرار دهید تا از این شبکه ارز دیجیتال به عنوان پاداش دریافت نمایید .

از جمله امکاناتی که در اختیار شبکه قرار می دهید می توان به در اختیار قرار دادن هارد ، کارت های گرافیکی و CPU   اشاره کرد.

 برای مثال در شبکه های استورج ، گولم و سیا و … می توان از این طریق ماینینگ کرد .

در دنیای امروزه ماینینگ یک امر بسیار پر کاربرد و مهم در دنیای ارز های دیجیتال می باشد و شما با فراهم نمودن شرایط و با در اختیار قرار دادن امکانات به شبکه پاداش یا  بیت کوین دریافت نمایید .

 

۴)استخراج ابری (Cloud mining) :

در این روش شما میتوانید دستگاه ماینر یا استخراج کننده را اجاره و از هش آن استفاده نمایید.

شما با اجاره کردن این سرویس های ابری بدون نیاز به داشتن هیچ نوع دستگاه و سخت افزاری می توانید به ماین بپردازید ، این نکته قابل توجه است که به دلیل نوسان بالای قیمت 

ارز های دیجیتال کاربر(ماینر) با کمی ریسک مواجه است .

روش های استخراج ابری:

۱) هَش اجاره ای (Leased Hashing Power ) : مقداری هّش را از شبکه اجاره می کنید و با نصب کردن نرم افزار مخصوص به ماین می پردازید

۲) استخراج میزبانی ( Hosted Mining) : با تفاوت در روش بالا  شما یک ماشین استخراج را اجاره میکنید

۳) استخراج میزبانی مجازی ( Virtual Hosted Mining ) : یک سرور اختصاصی می گیرید و در آن نرم افزار های مخصوص ماینینگ را نصب و ماین می کنید

مزایای استفاده از استخراج ابری :

بدون نیاز به مکانی برای ماین

بدون نیاز به نصب تجهیزات

بدون نیاز به پرداخت هزینه ی برق و نصب تجهیزات

بدون نیاز به خنک کردن تجهیزات ( بدلیل اینکه دمای این دستگاه ها بسیار بالا می باشد )

بدون نیاز به پرداخت هزینه ی اپراتورو مانیتورینگ و نگهداری دستگاه ها

معایب استفاده از استخراج ابری :

ریسک کلاهبرداری بالا است

شفافیت در این روش ماینینگ وجود ندارد

عدم داشتن کنترل و انعطاف پذیری روی ماین

تجهیزات ماین به دلیل اجاره ای بودنشان برای شما نیستند و در آینده نمی توانید آنرا بفروشید

درآمد و سود کمتر-چون بایستی هزینه ی اپراتور و دست اندرکاران خود را پرداخت کنید

۵) استخراج از طریق کارت های گرافیک (GPU mining ) :

در این روش شما از طریق کارت های گرافیک که در اختیار دارید به استخراج می پردازید .

۶) استخراج به کمک پردازنده اصلی (CPU mining ) :

در نسخه های اولیه ارز های دیجیتال افراد می نتوانستند با استفاده از پردازنده های خود ماین کنند که سپس با ظهور دستگاه های استخراج کننده ( ماینر )  و کارت های گرافیکی ، بصورت غیر مستقیم به صرفه نبوده به طوری که احتمال هک شدن شبکه بالا رفته . بنابراین این روش از گزینه ی مشتریان حذف شده و کاربردی برایشان ندارد .

۷)FPGA mining :

در مقایسه با روش استخراج  از طریق کارت گرافیک ( GPU mining) و استخراج به کمک هسته مرکزی (CPU mining) ، این روش بسیار کارآمد تر و سریع تر است . معمولا FPGA  ها مقدار بسیار کمی از قدرت را با پاداش بسیار زیادی در اختیار ماینر ها قرار می دهد .

استخر های استخراج :

از مجموعه ای از ماینر ها و استخراج کنندگان تشکیل شده که منابع و هَش دستگاه های خود را برای استخراج ارز های دیجیتال  در اختیار شبکه یا استخر قرار داده و هنگامی که  فرآیند استخراج  ارز های دیجیتال تکمیل و تائید شد ، بین اعضای استخر پاداش یا همان بیت کوین تقسیم می گردد .

فرآیند ماین بصورت کلی :

۱ ) تهیه دستگاه ماینر به تناسب ارزی که می خواهید ماین کنید

۲ ) نصب کیف پول مجازی و یا تهیه کیف پول فیزیکی ( Ledger )

۳ ) اتصال دستگاه خود به استخر های استخراج ( Btc-Slush pool-Ant pool)

برای خرید دستگاه های استخراج به نکات زیر توجه کنید :

برای خرید دستگاه ها ی استخراج و ماینینگ به نکات زیر حتما توجه کنید.

مقدار هَش ( یا هَشریت ) تولید کننده دستگاه در ثانیه چه مقداری است ؟

 هرچه هَش بیشتر باشد درآمد شما  بیشتر می شود . (هَش : در واقع یک مفهوم ریاضی است و حتما اختصاصی به ارز های دیجیتال ندارد ؛ این فرمول ریاضی بسیار تصادفی و پیچیده است که در فرآیند تائید بلاک های داده تراکنش کاربرد دارد و استفاده می شود .)

میزان مصرف برق دستگاه چه مقداری باید باشد ؟

در واقع شما بایستی بر اساس منبع برقی تعرفه ای که دارید این نکته را در نظر بگیرید که دستگاه چه میزان برقی در ماه مصرف می کند ، برای مثال دستگاه Antminer S9 ، روزانه شش آمپر برق مصرف می کند و هزینه ای که بابت این دستگاه باید پرداخت کنید با برق خانگی حدود ۳۰۰هزار تومان و با برق صنعتی حدود ۱۰۰هزار تومان و با برق کشاورزی ۵۰هزار تومان می باشد .

امروزه به دلیل گسترش شبکه و رونق این ارز ها، ماینر ها با مشکلاتی همچون سختی شبکه روبرو هستند که کارشان را دشوارتر می کند.

سختی شبکه :

در واقع سختی شبکه مقدار زمانی است که ماینر بتواند یک بلاک را استخراج یا حل کند و سپس به بلاک بعدی برود  می گویند.

در دنیای ارز های دیجیتال سختی شبکه هر ۲۰۱۶ بلاک تغییر میکندکه ۲ هفته یکبار می باشدکه در واقع برای ساخت ۲۰۱۶ بلاک ، ۲۰۱۶ تا ۱۰ دقیقه زمان صرف میشود که پس از آن سختی شبکه انجام می گردد (توجه کنید که ۱۰ دقیقه زمان ثابتی نیست بلکه بطور میانگین ۱۰ دقیقه می باشد) . البته این مسئله بستگی به تعداد افراد انجام دهنده عمل ماینینگ و همچنین قدرت هش ترکیبی آنها و زمان لازم برای پیدا کردن این  ۲۰۱۶ بلاک ها دارد . توجه کنید که این سختی شبکه ممکن است بالا یا پایین برود . با افزایش سختی ، ماینر ها نیازمند سخت افزار قوی تری برای ماین هستند و به همین خاطر  امروزه از سخت افزار های (ASIC) برای ماین استفاده می نماید .                                                

 عوامل موثر در سختی شبکه :

اولین مورد مشکل جهانی سختی بلاک وجود دارد چرا که هر بلاک معتبر باید هَش معین شده ای داشته باشد .

دومین عامل تعداد افرادی است که به صورت فعال عمل ماینینگ یا استخراج را در شبکه انجام می دهند .

سومین عامل استخر های استخراج است که،چرا که استخر ها با توجه به میزان قدرت پردازشی که سیستم های متصل به آنها در اختیار می گذارند ، قادر به تولید بلاک خواهند بود .

 

تنظیم درجه سختی برای استخراج ارزدیجیتال ، یک چالش محسوب می شود که نیاز به برقراری تعادل ظریفی دارد . اگر ماینر ها به آسانی به این ارز ها و کوین ها برسند ، یا به عبارتی به راحتی بتوانند استخراج کنند ،  بازار پر از کوین های جدیدی می شود که در اثر ماین توسط ماینر ها تولید شدند ،  که این امر باعث کم ارزش شدن ارز ها خواهند شد . به همین صورت  هم اگر ماینر ها با سختی زیادی برای ماین روبرو شوند ،  نسبت به این کار بی میل خواهند شد . سختی استخراج (سختی شبکه) ،  تاثیر قابل توجهی بر روی بعضی کوین ها و ارز ها می گذارد ، برای مثال اگر خیلی این سختی بالا رود ، اکثر ماینر ها نمی توانند از پس هزینه اضافی سخت افزارها  و منابع انرژی بربیایند .

ماین جمعی تاحدودی این مشکل را رفع کرده اما نسل  آینده ماینر ها به دنبال پولی خواهند رفت که آسان تر و راحت تر  به دست بیاید.

<< طبق گفته ی کمپانی Element  ، با دیدن چرخه ی تاریخی بیت کوین به این نتیجه می رسیم که برای رسیدن قیمت ها به پایین ترین حد و رسیدن به یک سطح ثابت رشد سختی ، قطعا بایستی بین شش تا دوازده ماه در بازار روند نزولی داشته باشیم . >>

افزایش سطح هَشریت به راحتی می‌تواند عامل خروج ماینر‌ها باشد، که در نهایت باعث تقویت شبکه و قدرت ماینینگ می‌شود . در واقع، طبق گزارشاتی که اخیرا منتشر شده ، به نظر می‌رسد که فرایند ماینینگ ،  بخصوص برای افراد کم تجربه‌تر به نوعی کم‌ بازده و بدون سودآوری شده است .

 

 

 

درباره ی پارسا دهقان پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *